Coldline CBB-48G-SL 48" Sliding Glass Door Back Bar Cooler, Black
Store and display refrigerated beer bottles and beverages behind your bar with this narrow depth 48" undercounter back bar cooler with glass doors. At only 24" front to back, this commercial beer bottle refrigerator will fit perfectly into a bar with limited space, while providing ample storage with its 13 cu. ft. capacity. The heavy duty 304 stainless steel top makes this beer cooler great to use as a worktop refrigerator, and the front breathing compressor allows it to install safely under any counter or bar. All back bars come with interior LED lighting and optional casters are available. Coldline back bar refrigerators available in 48, 60, 72" lengths, with swing or sliding glass doors, or with solid black doors.
Standard Features
  • Narrow 24" depth sliding glass door back bar refrigerator
  • Stainless steel interior and top
  • Durable black coated steel exterior
  • 33 F to 40 F temperature range
  • 110V. Just plug in and start selling
  • Built-in LED lighting guarantees easy product visibility
  • Four adjustable PVC-coated wire shelves
  • Self-closing sliding glass doors for easy access
  • Easy-to-use digital temperature controls
  • Foamed-in-place polyurethane retains cold air
  • Eco-friendly R290 refrigerant
SKU: CBB-48G-SL
Quantity
  • Product Specifications
    Specification
    Manufacturer Coldline
    SKU CBB-48G-SL
    Condition New
    Length (in.) 48.80
    Depth (in.) 24.4
    Height (in.) 35.6
    Horsepower 1/5 HP
    Volts 115
    Hertz 60
    Phase 1
    Amps 2.88
    Nema Plug 5-15P
    Cubic Feet 13
    Exterior Material Coated Steel
    Exterior Color Black
    Interior Material Stainless Steel
    Refrigerant R290
    Shelves 4
    Temperature Range 33 F to 40 F